Abdixhiku për situatën në veri: I kërkova Kurtit ta qartësojë rrugën përpara

Abdixhiku për situatën në veri: I kërkova Kurtit ta qartësojë rrugën përpara

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka thënë se i ka kërkuar kryeministrit, Albin Kurti gjatë takimit që të qartësojë rrugën tonë përpara sa Ii përket shtirjes së ligjshmërisë së sovranitetin.

“Kosova nuk e ka luksin të durojë tensionet në territorin e vet”, ka shkruar Abdixhiku në Facebook, të dielën.

Ai theksoi se i ka ofruar mbështetje Qeverisë për shtirjen e ligjshmërisë së sovranitetit, pasi sipas tij në këtë kohë “uniteti është esencial për Kosovën”.

Albin Kurti, Memli Krasniqi dhe Lumir Abdixhiku.

Një tjetër kërkesë e kreut të LDK-së për Kurtin ka qenë edhe koordinimi me bashkësinë ndërkombëtare.

“I kërkova po ashtu koordinim të plotë me aleatët tanë; në veçanti me SHBA-të dhe BE-në. Është përgjegjësi e detyrim i tij dhe Qeverisë që koordinimi të bëhet menjëherë”.

Gjatë së shtunës pranë pikave kufitare Jarinje dhe Bërnjak kanë qarkulluar helikopterët serbë.

Kjo situatë ka mbledhur në takim Këshillin e Sigurisë Kombëtare, të shtunën.

Po ashtu, Qendra e Regjistrimit të Automjeteve është sulmuar me granata.

Në anën tjetër, në Beograd, ka deklarata nga zyrtarët e shtetit serb për “gatitshmëri ushtarake”.

Kreu i ekzekutivit kosovar ka kërkuar nga bashkësia ndërkombëtare që të reagojë ndaj kësaj gjuhe të Beogradit. /Insajderi.com

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti