Afera korruptive detyron DiCaprion ta dorëzojë tek shteti statujën e çmimit “Oscar”

Afera korruptive detyron DiCaprion ta dorëzojë tek shteti statujën e çmimit “Oscar”

Leonardo DiCaprio ka dorëzuar statujën e fituar Oskar të Marlon Brando dhe dhurata të tjera që ai ka marrë nga një kompani prodhimi që tani është duke u hetuar një skemë të miliarda dollarëve, që përfshin edhe njërin nga filmat e aktorit, njoftoi të premten Los Angeles Times.

Megjithatë, nuk ishte statuja e çmimit të Akademisë që mori në vitin 2016, për filmin The Revenant.

Oskarin të cilin aktori e dorëzoi është ai i fituari nga aktori  Marlon Brando, i dhuruar Dicaprios nga kompania e prodhimit që financoi The Wolf of Wall Street.

Departamenti amerikan i Drejtësisë dyshon se bashkë-themeluesi i kompanisë prodhuese pas disa bllokadave, përfshirë “The Wolf of Wall Street”, mund të ketë ndihmuar kryeministrin malajzian të vjedhë 4,5 miliardë dollarë nga zhvillimi ekonomik dhe investimet e huaja të Azisë Juglindore, fonde midis 2009 dhe 2015.

Bashkëthemeluesi i Red Granite Pictures, Riza Aziz është djali i kryeministrit Najib Razak, njofton OCCRP.

Autoritetet amerikane thanë të enjten se po kërkojnë konfiskimin e interesit të Red Granite Pictures në dy filma të tjerë të prodhuar nga kompania, “Dumb and Dumber To” dhe “Daddy’s Home”.

Në një deklaratë e Departamentit të Drejtësisë thotë se ka dyshime për fondet që kishin synonim përmirësimin e jetës së popullit malajzian, janë përdorur për të financuar “mënyrën e jetesës së lavdishme” të partnerëve të kompanisë prodhuese.

Sipas deklaratës kjo përfshin një pronë të përbashkët në qytetin e Nju Jorkut me vlerë rreth 5 milionë dollarë, bizhuteri me diamant, vepra arti nga Picasso dhe Basquiat dhe një jaht luksoz i 260 milionë dollarëve, i quajtur “The Equanimity”.

Hetuesit besojnë se disa nga paratë e keqpërdorura janë përdorur për të financuar filmin e drejtuar nga Martin Scorsese për një agjent të korruptuar, i luajtur nga DiCaprio.

Në vitin 2012 ylli i Hollivudit mori Çmimin e Akademisë së Brando dhe suvenire të tjera të shtrenjta nga Red Granite Pictures, për ditëlindjen e tij të 38-të.

Zëdhënësi i tij tha se ndërsa aktori ka ndërmend të dorëzojë të gjitha “dhuratat apo donacionet” nga kërkesa e qeverisë, ai nuk ka plane për të kthyer paratë që ai ka fituar në filmin “Wolf of Wall Street”.