Ambasada Amerikane në Tiranë e komenton shpalljen e Sali Berishës dhe familjes së tij si “NON GRATA”

Ambasada Amerikane në Tiranë e komenton shpalljen e Sali Berishës dhe familjes së tij si “NON GRATA”

Ambasada Amerikane në Tiranë, ka shpërndarë deklaratën e Sekretarit amerikan të Shtetit, Antony Blinken, menjëherë pasi  deklaroi shpalljen e ish-presidentit të Shqipërisë, Sali Berisha si  “NON GRATA”, shkruan Insajderi.

Ambasada ndau postimin e sekretarit amerikan  në Twitter ku thuhet se ” veprimet korruptive të ish-presidentit, Sali Berisha minuan demokracinë në Shqiperi”.

Tutje, në njoftim tregohet se Ish-presidentit  dhe familjarëve të tij iu është ndaluar hyrja në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

“Veprimet korruptive të ish Presidentit Sali Berisha minuan demokracinë në Shqipëri. Sot shpall publikisht Berishën dhe familjen e tij të papërshtatshëm për të hyrë në SHBA. Ne qëndrojmë të #BashkuarKundërKorrupsionit me partnerët tanë në Shqipëri”,ka shkruan Sekretari i Shtetit Antony Blinken në Twitter./Insajderi.com