Ambasadorët e Quintit i shkojnë në zyre Thaçit pasi ia kërkoi LDK-së emrin e mandatarit

Ambasadorët e Quintit i shkojnë në zyre Thaçit pasi ia kërkoi LDK-së emrin e mandatarit

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, është duke mbajtur takim me ambasadorët e vendeve të Quintit, shkruan Insajderi.

Siaps burimeve të Gazetës Insajderi, takimi i kreut të shtetit me ambasadorët e vendeve të Quintit, vjen pak minuta pasi ia kërkoi LDK-së emrin e kandidatit për formimin e qeverisë së re.

LDK-ja tashmë është përcaktuar për Avdullah Hotin që të jetë kandidat për kryeministër, ndërkohë shpejt edhe do ta dërgojë emrin në Presidencë për të marrë mandatin.

Thaçi i ka ftuar ambasadorët për t’i informuar rreth hapave që ka ndërmarrë dhe do të ndërmerrë për formimin e qeverisë së re.

Ndërsa, VV-ja si parti fituese e zgjedhjeve të fundit ka paralajmëruar se do të dërgojë këtë vendim në Kushtetuese.  /Insajderi.com