dokumentin “non-pape" />

Ambasadori gjerman e quan “fake news” dokumentin e publikuar për njohjen Kosovë-Serbi

Ambasadori gjerman e quan “fake news” dokumentin e publikuar për njohjen Kosovë-Serbi

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde, e ka quajtur lajm të pavërtetë dokumentin “non-paper” të publikuar të hënën në media, njofton Insajderi.

Ai ka thënë se mund të ekzistojë një dokument i tillë, por ka mohuar se është gjermano-francez.

Rohde ka shtuar se e përkrahin dialogun e udhëhequr nga Bashikimi Evropian dhe Miroslav Lajçak.

“E ashtuquajtura ‘non paper’ gjermano-franceze e publikuar nga Koha Ditore është lajm i rremë. Mund të ketë dokument, por sigurisht që nuk është gjermano-franceze. Ne e përkrahim plotësisht dialogun e udhëhequr nga BE-ja dhe Miroslav Lajçak, siç e theksoi përsëri ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Maas, të enjten e kaluar në Prishtinë”, ka shkruar ambasadori Rohde./Insajderi.com