Ambasadori gjerman: Konflikti i sotëm në Kuvend dhe sulmet ndaj Gërvallës të papranueshme

Ambasadori gjerman: Konflikti i sotëm në Kuvend dhe sulmet ndaj Gërvallës të papranueshme

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde, e quajti të papranueshme përplasjen mes deputetëve të Lëvizjes Vetëvendosje dhe atyre të Partisë Demokratike të Kosovës qe ndodhi sot, e enjte, në Kuvend, njofton Insajderi.

Të tilla për ambasadorin Rohde janë edhe “sulmet personale” kundër ministres së Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla.

“Skenat e sotme në Kuvend ishin të papranueshme për një Parlament. Unë gjithashtu i konsideroj të papranueshme sulmet personale kundër ministres Gërvalla”, ka shkruar ai në llogarinë e tij në Twitter.

Përplasja mes deputetëve të dy partive ka ndodhur pas deklaratave të ministres Gërvalla. Kjo e fundit, të cilës po i kërkohet dorëheqja nga PDK-ja, akuzoi këtë parti për votimin e Gjykatës Speciale./Insajderi.com