Ambasadori gjerman takohet me Goran Rakiqin pas zhvillimeve të fundit në Kosovë

Ambasadori gjerman takohet me Goran Rakiqin pas zhvillimeve të fundit në Kosovë

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde, është takuar me liderin e Listës Serbe, Goran Rakiq, njofton Insajderi.

Ky takim u zhvillua vetëm një ditë pas sulmit që iu bë djalit të politikanit serb në Kosovë, Nenad Rashiq, e për çka u akuzua edhe Lista Serbe.

Kjo parti politike së fundmi është akuzuar edhe për manipulim me votat e zgjedhjeve parlamentare të 14 shkurtit.

Këtë takim, Rohde e ka bërë të ditur me anë të një postimi në Twitter.

Rohde ka thënë se me Rakiqin ka diskutuar për zhvillimet dhe ngjarjet e fundit politike në Kosovë.

Ai ka theksuar se në këtë takim është nënvizuar nevoja që akterët politik të tregojnë maturi.

“Sapo u takova me Goran Rakiq, diskutuam për zgjedhjet dhe zhvillimet e fundit politike. Nënvizova rëndësinë që të gjithë akterët të shfaqin pjekuri politike”, ka shkruar Rohde. /Insajderi.com