Arrihet marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë për energji elektrike

Arrihet marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë për energji elektrike

Është arritur marrëveshja në mes të Kosovës dhe Serbisë për energjinë.

Lajmi është bërë i ditur nga i dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian, Miroslav Lajçak, i cili këtë marrëveshje e ka cilësuar si një hap të madh përpara.

“Me kënaqësi të njoftoj se Kosova dhe Serbia sapo miratuan Udhërrëfyesin e Zbatimit të Marrëveshjeve për Energjinë në kuadër të Dialogut të lehtësuar nga BE-ja. Ky është një hap i madh përpara”, ka shkruar Lajçk.

Lidhur më këtë marrëveshje gjatë vikendit ishte deklaruar edhe kryeministri i Kosovës.

Ai ka thënë se duhet të ketë kujdes në deklarata deri në arritjes e marrëveshjes me Serbinë.

Edhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq deklaroi se shpreson të paktën në një marrëveshje./Insajderi.com

Marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë