AUV-i konfiskon 400 kg mish të prishur në Gurrakoc të Istogut

AUV-i konfiskon 400 kg mish të prishur në Gurrakoc të Istogut

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë ka konfiskuar 400 kilogramë mish gjedhi në fshatin Gurrakoc të Istogut të martën.

Kjo pasi mishi nuk i plotësonte kushtet për konsum.

Sipas policisë, gjatë një kontrolle është ndaluar i dyshuari që e bartte mishin dhe është gjetur se i njëjti nuk posedonte dokument përcjellës.

“Raportohet se njësiti policor ka ndaluar automjetin kombi me targa vendore të cilin e drejtonte i dyshuari mashkull kosovar. Gjatë kontrollit është vërejte se në automjet i dyshuari kishte pas të ngarkuar rreth 400 kg mish gjedhi për të cilin nuk posedonte dokument përcjellës dhe prejardhjen”.

“Lidhur me rastin janë njoftuar inspektorët e AUV-së të cilët e kanë konstatuar se mishi nuk plotëson kushtet për konsum dhe kanë sekuestruar dhe do të asgjësohet”, thuhet në raportin e policisë.

Në konsultim me prokurorin i dyshuari është liruar në procedurë të rregullt, ndërsa lënda e rastit për procedura tjera i procedohet AUV-it.

Rasti në polici është hapur si “Vënie në qarkullim e produkteve ushqimore me prejardhje të dyshimtë”./Insajderi.com