Biden dhe Putin takohen në Gjenevë

Biden dhe Putin takohen në Gjenevë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden dhe ai i Rusisë, Vladimir Putin janë takuar sot në Gjenevë, njofton Insajderi.

Presidentët po takohen në një kohë të tensioneve më të mëdha midis Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë që nga Lufta e Ftohtë.

Sipas agjendës, ata do të diskutojnë shumë çështje, nga kontrolli i armëve dhe sulmet kibernetike te marrëdhëniet pandemike dhe diplomatike midis Uashingtonit dhe Moskës.

Biden dhe Putin theksuan se takimi i sotëm drejtpërdrejt do të jetë i rëndësishëm në mënyrë që të përpiqen të punojmë në stabilizimin e marrëdhënieve.

Takimi është planifikuar të zgjasë katër ose pesë orë. /Insajderi.com