Bisedimet për targat në Bruksel pritet të vazhdojnë sot

Bisedimet për targat në Bruksel pritet të vazhdojnë sot

Takimi në nivel kryenegociatorësh ndërmjet Kosovës dhe Serbisë pritet të vazhdojë edhe të enjten.

Vazhdimin e dialogut e ka paralajmëruar zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, nëpërmjet një postimi në Twitter.

Të mërkurën, në tryezën e Brukselit përfaqësuesi i Kosovës, Besnik Bislimi dhe ai i Serbisë, Petar Petkoviq – biseduan për ta gjetur një zgjidhje rreth targave.

Problemi i targave për të cilat tash e 11 ditë po vazhdon kriza në Veriun e Kosovës.

Takimi u ndërmjetësua nga Miroslav Lajça, i dërguar special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi.

Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak.

Është arritur një draft-final për targat. Pala kosovare e pranoi, kurse ajo serb jo.

“Kemi tentuar të detyrojmë Serbinë që t’i largojë procedurat për qytetarët e Kosovës që të lëvizin drejt Serbisë. Dhe mendoj qe ky ka qenë rezultati i sot, mund të themi që është një marrëveshje”, ka thënë Bislimi pas takimit.

Sipas zëvendëskryeministrit kosovar, ky draft marrëveshje e arritur me BE-në do të përfshijë aplikimin e “stikerave” të targave, tërheqjen e njësive speciale dhe barrikadave serbe, vendosjen e anëtarëve të KFOR -it në vendkalimet kufitare dhe formimin e një grupi pune për të adresuar çështjen e lëvizjes së lirë të automjeteve. /Insajderi.com

Veriu i Kosovës.