Borrelli për negociatat Kosovë-Serbi: S’mund të shkojmë në pushime pa rinisur dialogu

Borrelli për negociatat Kosovë-Serbi: S’mund të shkojmë në pushime pa rinisur dialogu

Shefi i Diplomacisë Europiane, Josep Borrell, ka thënë se nuk do shkojnë fare në pushim, para se të rinis dialogu mes Kosovës e Serbisë, njofton Insajderi.

Këto komente Borrell i bëri në një konferencë për media, deklaroi se takimi në para fundit të qershorit, pritet të mbahet ashtu siç janë dakorduar me Kryeministrin Albin Kurti.

”Dialogu do të rifillojë para fundit të qershorit siç kemi rënë dakord me kryeministrin Kurti”.

Pyetur nëse kanë caktuar ndonjë datë lidhur me takimin e paraparë në Bruksel, Borrell deklaroi se akoma s’ka diçka të tillë.

”Nuk ka lajme të reja, që nga takimi i fundit që pata me Kurtin. Ata kanë nevojë për kohë për t’u përgatitur”.

”Nuk mund të shkojmë në pushime, para se të rinisë dialogu”.

”Ne duhet të kemi këtë takim. Shpresoj që ata të kenë të gjithë informacionin e nevojshëm. Dhe shpresoj që të vijnë në Bruksel të përgatitur mirë”./Insajderi.com