Coronavirusi prezent në 188 vende të botës

Coronavirusi me statistika në rritje të vazhdueshme.

Coronavirusi prezent në 188 vende të botës

Coronavirus po vazhdon përhapjen e tij në të gjithë botën, me më shumë se nëntë milionë raste të konfirmuara në 188 vende. Afro 500,000 njerëz kanë humbur jetën e tyre.

Virusi, i cili shkakton infeksionin e frymëmarrjes Covid-19, u zbulua për herë të parë në qytetin Wuhan, Kinë, në fund të vitit 2019. Pastaj u përhap shpejt në të gjithë globin në muajt e parë të vitit 2020.

Ndërsa disa vende tani kanë filluar të shohin raste të konfirmuara dhe vdekjet bien pas kufizimeve të rrepta të bllokimit, të tjerët ende shohin rritje të shifrave.

Një rritje e shtuar e rasteve në Amerikën Latine në gjysmën e dytë të majit bëri që Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) të thoshte se Amerika ishte qendra e re e pandemisë. Por ka pasur edhe pikëza të reja në Afrikë, Azi dhe Lindjen e Mesme, raporton BBC, transmeton Insajderi.com.

Brazili, Peruja, Kili, Meksika dhe Ekuadori janë ndër vendet e Amerikës Latine që kanë parë shpërthime të përhapura.

OBSH thotë se pandemia nuk ka arritur ende kulmin në Amerikën Qendrore dhe Jug.

Brazili po regjistron rregullisht më shumë se 1.000 vdekje në ditë dhe është vendi i dytë në botë, pas SHBA, që ka konfirmuar më shumë se një milion raste. Numri i vdekjeve tani është më shumë se 55,000. India dhe Pakistani gjithashtu kanë parë një rritje të infeksioneve dhe vdekjeve – megjithëse numri i rasteve të reja në këtë të fundit ka rënë pak ditët e fundit.

Pandemitë e mëparshme janë shpalosur në një “valë” infeksionesh, me shpërthime të freskëta që përsëriten pas pikut fillestar të pikut. Ekspertët e shëndetit mendojnë se Covid-19 mund të ndjekë një model të ngjashëm – por nuk ka ndonjë marrëveshje të fortë për atë që saktësisht përbën një valë të dytë.

Edhe pse një numër vendesh kanë parë një rritje të infeksioneve pasi u duk se kanë virusin nën kontroll, ato mund të jenë akoma në fazat e para të shpërthimit./Insajderi.com/