Daçiç falënderon Izraelin për mos njohjen e Kosovës

Daçiç falënderon Izraelin për mos njohjen e Kosovës

Kreu i diplomacisë serbe, Ivica Daçiq, ka zhvilliuar një bisedë telefonike me homologun e tij të Izraelit, Gabi Ashkenazi,

Daçiq, ka falënderuar Ashkenazin për mbështetjen e vazhdueshme që Izraeli i ka dhënë Serbisënë ruajtjen e integritetit territorial, raporton Tanjug, transmeton Insajderi

Serbia në emër të “ruajtës së sovranitetit territorial”, ka lobuar kundër Kosovë nëpër botë.

Izraeli është në mesin e vendeve që nuk e ka njohur Kosovën, përkundër se zyrtarë të lartë të Kosovës thonë se në mes Kosovës dhe Izraelit ekziston një lidhje e gjatë historike dhe miqësore.

Akterë të lobit hebre kishte lobuar për çlirimin dhe pavarësinë e Kosovës, por qëndrimi zyrtar i Izraelit nuk ka ndryshuar.  /Insajderi.com/