Deputeti gjerman nga CSU jep dorëheqje, kishte marrë para për të lobuar për Nikolla Gruevskin

Deputeti gjerman nga CSU jep dorëheqje, kishte marrë para për të lobuar për Nikolla Gruevskin

Deputeti gjerman, Tobias Zech, nga CSU dha dorëheqjen sepse ai mori para për të lobuar për ish-kryeministrin e Maqedonisë së Veriut dhe ish-kryetarin e VMRO-së, Nikolla Gruevski, njofton Spiegel, transmeton Insajderi.

Zech e lejoi atë të takohej në shtator dhe nëntor 2016 në Berlin me Ministrin e atëhershëm Federal për Bashkëpunimin Ekonomik Gerd Müller, dhe më pas me Ministrin e Brendshëm Horst Seehofer në Mynih, si dhe politikanë të tjerë të rangut të lartë.

Deputeti nga Unioni Social Kristian (CSU), parti motër e CDU-së së Kancelares Angela Merkel, për këtë mori nga OBRM-PDUKM-ja rreth 50 mijë euro.

Zech në nëntor 2016 gjithashtu u shfaq në një tubim të OBRM-PDUKM-së gjatë fushatës zgjedhore.

Ai i mori paratë përmes ndërmarrjes “Scaliger Strategy Consulting oreku” e cila nënshkroi një marrëveshje për PR-konsultim me VMRO-në.

Përveç kësaj, skandale të tjera iu atribuan atij përmes kësaj kompanie, për shkak të së cilës Cech u detyrua të jepte dorëheqjen. /Insajderi.com