Deputetja e AAK-së tallet me LDK-në: Hoti apo Haziri janë kryetar i Partisë

Deputetja e AAK-së tallet me LDK-në: Hoti apo Haziri janë kryetar i Partisë

Tri partitë opozitare në Kuvendin e Kosovës po kërkojnë zgjedhje të parakohshme parlamentare. Por pasi së bashku i kanë vetëm 57 deputetë, ato janë “duke luftuar” që t’i sigurojnë edhe katër vota tjera në mënyrë që të mundë ta rrëzojnë qeverinë “Haradinaj”.

Megjithëkëtë, nënkryetarja e AAK-së Teuta Haxhiu është shprehur e bindur se opozita nuk i ka numrat për ta rrëzuar qeverinë aktuale.

Kurse numrat e pozitës dihen, ne nuk është se kemi numra të tjerë, por në fakt jemi shumë të sigurt që me iniciativën e opozitës Qeveria asnjëherë nuk është rrëzuar”, ka deklaruar ajo.

Haxhiu tutje ka vlerësuar se e tërë kjo zhurmë po bëhet për interesa të brendshme të LDK-së.

“Gjithçka shkon në frymën e LDK-së për t’u promovuar për zgjedhjet e brendshme dhe gara e brendshme mes tyre do të jetë kryetari i LDK-së. Jemi shumë komod dhe absolut nuk e kemi frikën për rrëzimin e Qeverisë, aq më pak prej LDK-së, ku nuk po dihet se kush është kryetari, a është Lutfi Haziri apo Avdullah Hoti?”, ka thënë ajo për Zërin.

Deputetja e AAK-së tutje ka thënë se as LVV-ja e as PSD-ja nuk janë të gatshme të shkojnë në zgjedhje pas ndarjes që e kanë pasur si parti politike.