Detaje nga ekzekutimi i vëllezërve Beqiri

Detaje nga ekzekutimi i vëllezërve Beqiri

Në prill 2016 vritet Saimir Beqiri në Elbasan. Biznesmeni u gjet pa jetë në oborrin e një lokali, në fshatin Katund i Ri, në aksin rrugor Elbasan-Metalurgji.

Sipas policisë, viktima ndiqej prej disa ditësh nga atentatorët, derisa u ekzekutua mëngjesin e së hënës pranë karburantit në pronësi të tij. Personat që e ndiqnin lëviznin me një automjet tip Benz dhe mbanin paruke.

Biznesmeni, ishte vëllai i Gentjan Beqirit I ekzekutuar më 15 gusht të vitit 2012, në banzesën e tij ku ndodhej në arrest shtëpie.

Autorët e vrasjes mundën të hynin në shtëpi edhe pse banesa ruhej nga dy polic për shak se gjykata kishte vendosur për të ‘arrest shtëpie’.

Viktima, 40 vjeç, kishte më shumë se 6 vjet që ishte thuajse i paralizuar, pasi në tentativë për t’i shpëtuar policisë, u hodh nga një lartësi e konsiderueshme në Komisariatin e Sarandës.

Pak para se të ndodhte krimi, nëna e viktimës ka dalë për të bërë pazar. Ky moment i shfrytëzuar nga autorët.

Fillimisht ata janë përballur me efektivin që ruante te porta hyrëse e pallatit. Por ata kanë arritur të ngjisin shkallët pa asnjë problem. Duket që polici ka menduar se dy personat e panjohur ishin mysafirë të ndonjë fqinji të personit që kishte nën ruajtje.

Më tej, kur janë ngjitur në katin e pestë janë përballur me policin e dytë. Ata kanë nisur të flasin shumë miqësisht me të duke iu prezantuar si djem të tezes së Gentian Beqirit.

Autori i ka rënë derës së banesës, të cilën e ka hapur i babai i moshuar i viktimës, Nezir Beqiri. Dera e banesës ishte në një kthinë të sheshpushimit ku qëndronte polici rojë, i cili siç mësohet nuk ka vënë re asgjë të pazakontë.

Vetëm pak minuta ka zgjatur vizita e dy personave, të cilët kanë dalë nga banesa me hapa krejt normalë. Pasi kanë zbritur shkallët, ata kanë kaluar edhe policin e dytë rojë. Ky i fundit, i habitur nga vizita e shpejtë, i ka pyetur se pse kishin qëndruar aq pak.

Por pikërisht në këtë moment është zbuluar çfarë kishte ndodhur pasi të dy personat kanë vrapuar duke u futur nëpër rrugicat e lagjes. Policët kanë shkuar me të shpejtë në vend dhe konstatuan vrasjen e personit që ata e ruanin prej 2.5 vitesh, ndërsa përtokë pa ndjenja ishte edhe babai i tij, Nezir Beqiri, i cili dyshohet se është qëlluar në kokë me qytën e pistoletës që të mos jepte alarmin e krimit.

Sipas Policisë, vrasja është kryer me pistoletë me silenciator, ndërsa viktima ka marrë disa plumba në kokë dhe në trup. Dyshohet se në momentin e ngjarjes 40-vjeçari ndodhej ende në gjumë.

Beqiri, jo vetëm u dyshuar por edhe u procedua për vrasjen e Sokol Çapjes në dhjetor të vitit 2005.

Për këtë vrasje gjyakata gjeti fajtor edhe Butrint Hasanin i cili ende vuan dënimin në burgun e Peqinit.