Dita e 13-të e luftës: Përmbledhje e ngjarjeve

Dita e 13-të e luftës: Përmbledhje e ngjarjeve

  • Shefi humanitar i OKB-së, Martin Griffiths, i ka bërë thirrje Ukrainës dhe Rusisë që të sigurojnë kalim të sigurt për civilët që ikin nga luftimet.
  • Granatimet ruse ende po pengojnë evakuimin e civilëve nga qytetet e rrethuara si Kievi, Mariupoli, Sumy dhe Kharkiv, thotë Ukraina.
  • Mediat shtetërore ruse thanë se ishin gati të rihapnin korridoret humanitare të martën në mëngjes
  • Ukraina kishte refuzuar më parë një propozim rus për të lejuar civilët të arratiseshin pasi doli se shumë nga rrugët do të çonin vetëm në Rusi ose aleatin e saj Bjellorusi.
  • Një raund i tretë i bisedimeve të paqes Rusi-Ukrainë përfundoi me pak marrëveshje – një raund i katërt do të zhvillohet të martën
  • Ministrat e Jashtëm të Ukrainës dhe Rusisë do të takohen gjithashtu më vonë këtë të enjte në Turqi