Dita e 20-të e luftës: Zhvillimet e fundit në Ukrainë

Dita e 20-të e luftës: Zhvillimet e fundit në Ukrainë

Këtu është një përmbledhje e zhvillimeve më të fundit nga lufta në Ukrainë.

  • Granatimet ruse të Kievit vazhdojnë mëngjesin e sotëm, me djegien e një ndërtese banimi pasi u dëgjuan shpërthime në kryeqytet. Zjarri tani është shuar, thotë shërbimi i emergjencës shtetërore të Ukrainës
  • Korridoret e evakuimit janë planifikuar të vendosen ndërmjet orës 09:00 dhe 21:00 me kohën lokale në rajonin verilindor Sumy, thotë administrata shtetërore rajonale.
  • Negociatat mes Rusisë dhe Ukrainës do të vazhdojnë sot, sipas presidentit të Ukrainës
  • Një këshilltar i qeverisë ukrainase kishte thënë më herët se pret që lufta të përfundojë në fillim të majit.