Ditë historike në Luginën e Preshevës: Sot shpëndahen librat shqip për nxënësit

Ditë historike në Luginën e Preshevës: Sot shpëndahen librat shqip për nxënësit

Për herë të parë në Luginën e Preshevës do të bëhet shpërndarja e librave në gjuhën shqipe për nxënësit e luginës sëë Preshevës.

Republika e Shqipërisë është inicuesi e shpërndarjes së këtyre librave.

Kryetari i Këshillit Shqiptar në Luginën e Preshevës, Ragmi Mustafa, ka thënë se kjo ishte “ëndërr e përbashkët dhe ka qenë zotim i yni para dy vitesh”.

” Ishte ëndrra ime fëmijërore. Ëndrra e brezave para dhe pas meje. Nesër, ende pa u mbushur 24 muaj nga ky zotim, nxënësit shqiptarë të Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjë pajisen me librat me të cilët mësojnë bashkëmoshatarët e tyre në Tiranë, Shkodër, Korçë dhe Vlorë “, ka thënë ai ndër tjerash ai. /Insajderi.com

Postimi i plotë:

NESËR ËSHTË DITË FESTE, DITA E LIBRAVE NGA SHQIPËRIA NË SHKOLLAT E LUGINËS!Të nderuar bashkëkombas të Luginës së…

Gepostet von Ragmi Mustafa am Montag, 7. September 2020