Dy kosovarë të arrestuar në Gjermani për kokainë dhe pasaporta false

Dy kosovarë të arrestuar në Gjermani për kokainë dhe pasaporta false

Dy shtetas kosovarë janë arrestuar në kufirin midis Gjermanisë dhe Austrisë.

Shtetasit kosovarë të cilët po vinin nga Belgjika për në Kosovë janë kapur në mbrëmjen e së shtunës në Passau të Gjermanisë, nën dyshimin se kishin rezultuar pozitivë për kokainë dhe bartnin pasaportë të falsifikuar.

Sipas komunikatës së Policisë së Passaut, zyrtarët e pikës kufitare pas testimeve të bëra kishin konstatuar se të dyshuarit kishin rezultuar pozitiv në kokainë.

“Inspektuan një Mercedes me regjistrim belg në parkingun e autostradës Hammerbach në orët e mbrëmjes. Një kosovar 31-vjeçar u gjet në timon. Pas një inspektimi nga afër u zbulua se ai ishte nën ndikimin e narkotikëve”, njofton Policia e Passaut.

Në komunikatë tutje thuhet se personi shoqërues i 31-vjeçarit, përveçse ishte nën ndikimin e lëndëve narkotike, barte edhe pasaportë të falsifikuar.

“Shoferi i tij 38 vjeçar gjithashtu nuk ishte në gjendje të vazhdonte sepse ai u tregoi zyrtarëve një patentë shoferi kosovar, e cila u njoh nga kufitarët si një falsifikim total”. /Insajderi.com