Dy persona vdesin nga COVID-19 në Klinikën Infektive

Dy persona vdesin nga COVID-19 në Klinikën Infektive

Dy persona të infektuar me Coronavirus, të cilët po trajtoheshin në Klinikën Infektive, kanë vdekur këtë të mërkurë.

Lajmin e ka konfirmuar infektologu dhe deputeti nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Shemsedin Dreshaj, në mbledhjen e Komisionit për Shëndetësi ku është diskutuar rreth situatës epidemiologjike në vend.

Dreshaj mes tjerash ka ngritur shqetësimet e punëtorëve shëndetësorë dhe pakënaqësitë për pagat e ulëta.

Ai ka thënë se të gjithë duhet të jenë të përkushtuar maksimalisht në punën me pacientët.

“Ajo që mund të bëjmë është që të jemi të përkushtuar maksimalisht për punën dhe pacientin si dhe të mos e mendojnë pas përmbylljes së orarit të punës të mendojmë për një punë shtesë. Nuk ka opozitë në raport me menaxhimin e pandemisë”.

“Ka disa shqetësime që duhet t’I ngrisim dhe të jemi në nivelin e rekomandimeve. Të gjitha vendet e rajonit kanë qenë me pandemi me omicron një muaj para neve. Nuk ndalen infeksionet rrespiratore në kufi as me polica as me masa. Tri ditët e fundit i kemi 4 të vdekur, sot janë dy, pardje kanë qenë dy”, ka deklaruar Dreshaj.

Ai ka kritikuar stafin mjekësor se nuk po i respekton masat, veçanërisht në Klinikën Infektive. E ministri i Shëndetësisë, Rifat Latifi, u shpreh se “është shqetësuese nëse relaksohemi në këtë situatë”.

Që nga fillimi i pandemisë, numri i të vdekurve në Kosovë nga COVID-19 është mbi 3 mijë./Insajderi.com