Gjobiten kuvendaret e Asamblesë Komunale të Prizrenit

Gjobiten kuvendaret e Asamblesë Komunale të Prizrenit

Kuvendarëve të Prizrenit, të cilët kanë kremtuar festat e 28 Nëntorit pa i respektuar masat anti-COVID, u ka kushtuar me gjobë nga policia, njofton Insajderi.

Policia dhe inspektorët, përveç që i kanë gjobitur, kuvendarëve ua kanë prishur edhe ahengun.

Zëdhënësi i Policisë në Prizren, Shaban Osmanollaj, ka thënë se rasti i kuvendarëve është lajmëruar nga një qytetar.

“Një qytetar ka lajmëruar policin për një aheng. Policia dhe inspektorët kanë dal në vendngjarje dhe pasi kanë shqiptuar gjoba për secilin i kanë shpërndarë të gjithë të tubuarit”, tha Osmanollaj për “PrizrenPress”.

Mbi dhjetë kuvendarë të Prizrenit kanë festuar 28 Nëntorin. Mënyrën e festimit e kanë bërë publike vetë ata pa vënë re se nuk kanë respektuar as masat bazë kundër coronavirusit.

Në Facebook, njëri nga kuvendarët nga Partia Demokratike e Kosovës ka publikuar tri fotografi.

Megjithatë i njëjti më pas i ka fshirë ato nga faqja e tij.

Kuvendarëve u ka prirë kryesuesi i tyre, Sulltan Badalli, i cili vjen nga PDK-ja e që drejton Kuvendin e Komunës së Prizrenit.

Asamblistët Ilir Baldedaj nga AAK, Getoar Besimi nga PDK, Adem Shabanaj nga LVV, Karanfil Haxhillari nga LVV, Kastriot Krasniqi nga PDK, Qemal Krasniqi nga LDK, Haziz Hodaj nga LDK, Bardhi Avdaj nga PDK, e të tjerë, janë mbledhur në një tavolinë krah për krah pa distancë sociale e në një ambient të mbyllur.

Aty nuk ka munguar as zyrtarë të tjerë nga Kuvendi, një prej të cilëve është Hamdi Bilurdagu.

“Urime 28 nëntori nga Kuvendarët e Komunës së Prizrenit”, shkruhet në mbishkrimin e fotografive ku ata shihen të hareshëm nën tingujt e muzikës e muzikantët ngjitur me ta në tavolinë.

Ky veprim është kritikuar edhe nga kolegët e tyre, të cilët nuk kanë marrë pjesë në këtë festë.

“Kolegët e mi asamblistë u bashkuan mbrëmë privatisht, ilegalisht dhe kundërligjshëm “për të bashkëvuajtur” me qytetarët në këtë kohë pandemie”, ka shkruar kuvendarja e VV-së, Mimoza Bushrani.

“Fotot u publikuan në rrjetet sociale nga vetë ata, por që u fshinë më pas kur Inspektorati dhe Policia ua prishi ndejën, i gjobiti dhe i përcolli për në shtëpitë e tyre”, përfundon Bushrani./Insajderi.com