Grenell: Administrata Obama injoroi popullin e Kosovës dhe Serbisë për tetë vite

Grenell: Administrata Obama injoroi popullin e Kosovës dhe Serbisë për tetë vite

I dërguari special amerikan për dialogun, Richard Grenell ka thënë se admnistrata Obama ka injoruar për tetë vite Kosovën dhe Serbinë – në një përballje për çështjen e Kosovës  me Ned Price, ish-asistent i ish-presidentit amerikan, Barak Obama.

Price ka shkruar se Grenell po dështon në dy nismat e tij; dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe dekriminalziimi global për komunitetin LGBTQ, njofton Insajderi.

“Richard Grenell i ka kërkuar vazhdimisht në publik dy nisma kyçe gjatë kohës së tij në administratë: diplomacia mes Kosovës dhe Serbisë, si dhe dekriminalizimi global i LGBTQ. E para dështoi në mënyrë spektakolare, dhe e dyta është një nismë të cilën partia e tij nuk ia lejon ta diskutojë”, ka shkruar Ned Price në një shkrim në Twitter”, ka shkruar ai në Twitter.

Më pas ka ardhur reagimi i emisarit të Trump-it, Richard Grenelll – i cili ka shkruar se administrata e Obamës për tetë vite ka injoruar popullin e Kosovës dhe atë të Serbisë.

“Bisedimet Kosovë-Serbi mbahen javën e ardhshme në Shtëpinë e Bardhë. Ekipi juaj ka injoruar popujt e Kosovës dhe të Serbisë për tetë vjet. Dhe, dekriminalizimi nuk ka qenë asnjëherë prioritet për ju”, ka shkruar Grenell. /Insajderi.com.