Grenell: Biden shpërfilli takimin Kurti-Vuçiq në Bruksel

Grenell: Biden shpërfilli takimin Kurti-Vuçiq në Bruksel

Ish-i dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për dialogun Kosovë- Serbi, Richard Grenell, e ka kritikuar presidentin amerikan, Joe Biden, për qasjen ndaj dialogut Kosovë-Serbi.

Sipas tij, Biden e ka “shpërfillur takimin” mes dy liderëve që u mbajt të martën e 15 qershorit në Bruksel.

Grenell ka publikuar një shkrim autorial me titullin “Biden shpërfill Kosovën dhe Serbinë”.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq u takuan të martën në Bruksel, në kuadër të dialogut, por palët nuk u morën vesh për temat e ngritura.

Ky ka qenë takimi i parë i tyre në Bruksel, në kuadër të dialogut të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian. Raundi i ri i dialogut pritet të mbahet në muajin korrik./Insajderi.com