Grenell lartëson “heronjtë” serbë të Vidovdanit

Grenell lartëson “heronjtë” serbë të Vidovdanit

Ish-i dërguari Special i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, i ka lartësuar “heronjtë serbë” e betejës së Vidovdanit, njofton Insajderi.

Nderimin e tij Grenell e bëri me anë të një postimi në llogarinë e tij në Twitter.

“Sot nderojmë heronjtë Vidovdan. Në këtë ditë në 1389, filloi beteja kundër Osmanëve në Kosovë. Sot është një ditë përkujtimore për Shën Princin Llazar dhe dëshmorët e shenjtë serbë”, ka shkruar ai.

Sot në Gazimestan serbët kanë festuar festën e Vidovdanit. /Insajderi.com