Grenell: Mendimet e VV-së për Izraelin janë të rrezikshme

Grenell: Mendimet e VV-së për Izraelin janë të rrezikshme

Ish-emisari amerikan, Richard Grenell, ka publikuar një komunikatë të Lëvizjes Vetëvendosje nga viti 2013, të cilën partia e Albin Kurtit e ka fshirë.

Grenell e bëri “tag” në këtë postim edhe Këshilltarin e Lartë të Biden për Siguri Kombëtare, Jake Sulliavn.

Ajo komunikatë kishte të bënte me konfliktin ndërmjet Izraelit dhe Palestinës, me autor anëtarin e LVV-së në Shqipëri, Boiken Abazin.

“Albin Kurti dhe partia e tij besojnë se Izraeli u ndërtua duke bërë krime. Dhe thotë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Mbretëria e Bashkuar dhe Mbështetjes së Krimeve.”, tha Grenell.

Kjo është vetëm një nga shumë postimet në Tëitter, të cilat Grenell po i drejton kah fituesi i zgjedhjeve të 14 shkurtit, Albin Kurti.

Grenell e ka cilësuar Kurtin si “të majtë ekstrem dhe anti-amerikan”.  /Insajderi.com