Haradinaj: Me dy veprimet e fundit, Kurti ka rrezikuar shtetin e Kosovës

Haradinaj: Me dy veprimet e fundit, Kurti ka rrezikuar shtetin e Kosovës

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka deklaruar se kryeministri i vendit, Albin Kurti, me dy veprimet e fundit, marëveshjen për targat mes Kosovës dhe Serbisë dhe për projektin e gazit amerikan, ka rrezikuar shtetin, përcjell Insajderi.com.

Në një konferencë për media, Haradinaj tha se këto dy ngjarje janë të rënda për Kosovën dhe se për këtë Kurti i ka plotësuar kushtet për të dhënë dorëheqje.

Ramush Haradinaj në konferencë për media

“Dje Kosova ka marrë dy goditjet më të mëdhatë që nga pavarësia. Dje është nënshkruar marrëveshje qe e kthen Kosovën 10 vjet prapa dhe është refuzuar projekti për gazin. Ka vendosur t’i rikthej targat ilegale të Serbisë që i kemi hequr 10 vjet më parë. Është pajtuar që njësitë elite të policisë të trajtohen njëjtë si bandat kriminale në polici.

Albin Kurti me dy veprimet e fundit e ka rrezikuar shtetin, partneritetin me SHBA-në, i ka plotësuar të gjitha kushtet për dorëheqje. Mbetja e tij në detyrë vetëm edhe për një ditë është e dëmshme për Kosovën”, tha ai.

Sipas tij, duke mos e çuar përpara projektin e gazit, Kurti e ka marrë vendimin më anti-shqiptar dhe më anti-amerikan.

“Ky njeri e ka bërë hisedare Serbinë, ky njeri dje ka marrë vendimin më anti-shqiptar dhe më anti-amerikan në histori duke i thënë jo projektit të gazit. Edhe me marrëveshjen për targat dhe gazsjellësin amerikan ky njeri e ka nisur epokën anti-Kosovë dhe anti-amerikan”, shtoi ai.

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, të enjten ka deklaruar se Qeveria e Kosovës ka nevojë për më shumë informata “për të qenë e sigurt se ndërtimi i infrastrukturës së gazit është opsioni më i mirë për tranzicionin tonë energjetik”.

Në një konferencë për media, ajo u shpreh se MCC-ja amerikane ka afate strikte kohore për zhvillim dhe nënshkrim të programit të kompaktit.

“Në këtë situatë, përballë afateve kohore që ka MCC ne kemi vendosur që të vendosim tutje që të ecim tutje dhe ta shfrytëzojmë investimin e alukuar për programin e kompaktit për investime me risk më të ulët por që gjithashtu ndihmojnë Kosovën në cakun drejt dekarbonizimit të sektorit  të energjisë dhe krijojnë kushte për zhvillim ekonomik dhe zhvillim të sektorit privat”, tha ajo.

Tutje, Rizvanolli shtoi se gjatë muajve në vijim do të vazhdojnë punën e përbashkët me ekipin e MCC-së në këtë drejtim.

“Gjatë muajve në vijim do të vazhdojmë pounën e përbashkët intensive me ekipin e MMCC në këtë drejtim dhe jemi mirënnjohës MCCsë, qeverisë amerikane dhe agjencive amerikane për ndihmën teknike dhe financiare i kanë dhënë dhe vazhdojnë ti japin sektorit të energjisë së Kosovës”, përfundoi ajo.

Ndërkaq, mesditën e së enjtes, Emisai i Bashkimit Evropian për dialog, Miroslav Lajçak, tha se mes Kosovës dhe Serbisë është arritur një marrëveshje për targat e veturave.

Sipas marrëveshjes së arritur të enjten me ndërmjetësimin e BE-së, forcat e Njësisë Speciale të Policisë së Kosovës që janë vendosur në Jarinjë dhe Bërnjak për më shumë se 10 ditë, do të largohen, por njëhkohësisht do të largohen edhe bllokadat e vendosura në rrugë.

Kjo tërheqje do të ndodhë të shtunën, më 2 tetor në orën 08:00 dhe do të përfundojë maksimalisht deri në orën 16:00.

KFOR-i do të vendoset në këto dy pika kufitare para se të nisë largimi i sinkronizuar dhe do të qëndrojë për dy javë për të mbajtur ambient të sigurt dhe lëvizje të lirë./Insajderi.com