Haradinaj për aksionin e EULEX-it: Nuk ka arsye për bastisje, secili do t’i përgjigjet drejtësisë

Haradinaj për aksionin e EULEX-it: Nuk ka arsye për bastisje, secili do t’i përgjigjet drejtësisë

Kryetari i Aleancës për Ardhmëri të Kosovës, Ramush Haradinaj, ka reaguar për arrestimin e kreut të Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Hysni Gucati, nga njësitë policore të EULEX-it, njofton Insajderi.

Me anë të një postimi në Facebook, Haradinaj tha se nuk ka arsye për operacione e bastisje, sepse secili do t’i përgjigjet vullnetarisht drejtësisë.

Ai tutje u shpreh se publikimi i dosjeve të Gjykatës Speciale ka qenë i gabuar dhe se do ta dëmtojë më së shumti Kosovën, përfshirë këtu edhe vetë të akuzuarit.

Postimi i plotë:

Të nderuar qytetarë,

E ritheksoj qëndrimin tim, se publikimi i dosjeve të Gjykatës Speciale ka qenë i gabuar dhe se do e dëmtojë më së shumti shtetin tonë, përfshirë edhe vet të akuzuarit.

Tentimi për të krijuar imazhin se Kosova është e mobilizuar ta pengojë drejtësinë është i gabuar. Ne nuk kemi qenë e as nuk jemi në anën e kundërt të drejtësisë.

Apeloj te organet e drejtësisë, vendore dhe ndërkombëtare, që të respektojnë të drejtat e të gjithëve. Asnjë i akuzuar nuk do t’i ik drejtësisë.

Konsideroj se nuk ka arsye për operacione e bastisje, sepse secili do t’i përgjigjet vullnetarisht drejtësisë.

Kosova është gjithmonë me ligjin dhe me viktimat, sepse vet ishte viktimë e padrejtësive. Vet UÇK-ja dhe populli i Kosovës kanë argumentuar se gjithmonë janë pozicionuar në anën e drejtësisë, të vërtetës, dhe të drejtës ndërkombëtare. Kjo nuk ka ndryshuar asnjëherë! /Insajderi.com