Haradinaj tregon arsyen e largimit nga takimi me Kurtin

Haradinaj tregon arsyen e largimit nga takimi me Kurtin

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj është larguar nga takimi midis Kurtit dhe partive opozitare.

Pas takimit të shkurtë me Kurtin, Haradinaj përmes një postimi në Facebook ka treguar arsyet e largimit.

“Edhe pse isha pjesë e takimit me kryeministrin Kurti, u detyrova ta lëshoj takimin sepse Kurti mbante ligjërata e nuk na sqaronte se përse ka prishur raportet me Amerikën dhe përse nuk po kthehej që të realizojë kërkesën e tyre. Për mua është e papranueshme që në raste kaq të ndjeshme, të prishim raportet me aleatin kryesor të sigurisë” ka shkruar Haradinaj.

Ky takim po ndodh pasi Lista Srbska ka bërë të ditur se kanë vendosur që të bojkotojnë të gjitha institucionet politike në Kosovë.

Pas kësaj eprorët që punojnë në Policinë e Kosovës e që kanë qenë të pranishëm në këtë takim kanë zhveshur menjëherë uniformat e tyre.

Ky vendim është bërë i ditur në një konferencë për media  nga kreu i “Srpskas” Goran Rakiq.

Ai tha se kanë vendosur të largohen nga të gjitha institucionet – Kuvendi, Qeveria dhe 4 komunat, por edhe nga drejtësia, policia dhe administratat në Kosovë. /Insajderi.com