Hoti premton se do të krijojë fonde shtesë për të dëmtuarit nga vërshimet

Hoti premton se do të krijojë fonde shtesë për të dëmtuarit nga vërshimet

Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti, ka vizituar komunën e Vushtrrisë, respektivisht lumin Sitnica, pas vërshimeve të shkaktuara nga reshjet e dendura të shiut ditëve të fundi, raporton Ekonomia Online, njofton Insajderi.

Hoti me këtë rast tha se të gjitha komunat e kanë menaxhuar situatën pas vërshimeve në mënyrë të duhur.

Ai ka paralajmëruar vlerësimin e dëmeve dhe krijimin e një fondi për kompensimin e tyre, duke shtuar se gjatë së enjtes për këtë çështje do të takohet me kryetarët e komunave.

“Nesër kam ftuar takim me kryetarët e komunave për të lëvizur me komisionet dhe për të vlerësuar dëmet, përmes një fondi që t’u ndalim në ndihmë familjeve në nevojë”, tha Hoti.

Kryetari i kësaj komune, Xhafer Tahiri tha se gjendja pas vërshimeve ka qenë e rëndë, duke sqaruar se dëmet janë të konsiderueshme, raporton EO.

.“Dje ka qenë dita ma e rëndë pas vitit 1979 për komunën tonë. Të gjithë jemi të vetëdijshëm që uji nuk ndalet, por do tentojmë të dalim nga kjo situatë”, ka shtuar Tahiri./Insajderi.com