fbpx

I akuzuar për dy vrasje, ekzekutohet në Tiranë Jurgen Kurti, menaxheri i VIP-ave

I akuzuar për dy vrasje, ekzekutohet në Tiranë Jurgen Kurti, menaxheri i VIP-ave

Një vrasje me armë zjarri ka tronditur mbrëmjen e sotme kryeqytetin.

Ngjarja ka ndodhur pranë një noterie në rrugën “Zef Jubani”, ndërsa viktimë ka mbetur Jurgen Kurti, i njohur si menaxheri i VIP-ave.

“Rreth orës 22:20, në rrugën “Zef Jubani”, në rrethana ende të paqarta  është vrarë me armë zjarri shtetasi J. K., rreth 26 vjeç. Grupi hetimor po punon për zbardhjen e rrethanave të ngjarjes, identifikimin dhe kapjen e autorit/ve” njofton policia.

Sherbimet e Policisë po krehin zonën si dhe janë ngritur pika kontrolli për kapjen e autorit/eve.

 

Kush është viktima?
Jurgen Kurti ishte ndaluar nga policia dy herë për përfshirjen  në dy vrasje.Në 2016 ai u arrestua së bashku me dajën Leonad Ristani  për vrasjen e babait të Jurgenit, Artur Kurti.
Por daja mori përsipër autorësinë e vrasjes  dhe Jurgeni u lirua.

Një vit më vonë ai do të përfshihej në një tjetër ngjarje, kësaj here për vrasjen e pronarit të një picerie në Durrës, Agim Arapi. Ai u arrestua së bashku me vjehrrin e tij, Konstadin Ekonomi dhe vëllanë e tij, Kujtim Ekonomi për vrasjen për motive pronësie.

Por pas verifikimit të pamjeve filmike e provave në vendin e ngjarjes rezultoi se vrasja është realizuar nga dy vëllezërit Ekonomi për motive të dobëta, ndërkohë që dhëndri i njërit prej vëllezërve, Jurgen Kurti nuk ka qenë i përfshirë në ngjarjen e rëndë, kështu që u lirua.