I kërkuar për 21 grabitje dhe 20 vrasje, kush është rusi i rrezikshëm me pasaportë shqiptare

I kërkuar për 21 grabitje dhe 20 vrasje, kush është rusi i rrezikshëm me pasaportë shqiptare

Javën e shkuar, gjykata e Tverskoy në Moskë, ka lëshuar një urdhër arresti në mungesë për një 44-vjeçar, të akuzuar për grabitje.

Ai është Revaz Kakhmazov, (Rezo Lotkinsky), dhe është i shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi akuzohet se është i përfshirë në një sërë grabitjesh, bashkë me një grup të organizuar kriminal.

Sipas hetimit të bërë nga autoritetet ruse, ky grup akuzohet për trafik droge, mashtrim ndaj kolonive, shitje droge në burgje, si dhe grabitje me armë.

Në total, hetuesit identifikuan 21 raste grabitjesh dhe 20 viktima, ndërkohë që edhe bashkëpunëtorët e Rezo Lotkinsky janë të përfshirë në rreth 18 vrasje.

Ai dyshohet se mund të fshihet edhe në Shqipëri, pasi ka një nënshtetësi shqiptare, me emrin Revaz Mendeki.

Në rast se ai do të kapet, ai rrezikon mbi 15 vite burg për akuzat e ngritura ndaj tij. Kakhmazovi 44 vjeç, iu dha kryesimi i këtij grupi kriminal nga Zakhar Kalashov, vjehrri i tij./dosja