I ndalohet hyrja në Kosovë ministres së Punës në Serbi

I ndalohet hyrja në Kosovë ministres së Punës në Serbi

Ministrja e Punës në Serbi, Darija Kisiq-Tepavçeviq, nuk është lejuar të hyjë mbrëmë në Kosovë, shkruan Insajderi.

Kjo është bërë e ditur nga e ashtuquajtura Zyra Serbe për Kosovën, duke shtuar se të gjitha procedurat për vizitën ishin përfunduar para se ajo të nisej për Kosovë, raporton ‘Politika.rs’.

Tepavçeviq kishte planifikuar të mbante një provim me studentët e vitit të tretë në Departamentin e Epidemiologjisë në Fakultetin e Mitrovicës së Veriut.

“Profesoresha Kisiq-Tepavçeviq njoftoi shkuarjen në pozitën e profesoreshës dhe jo në cilësinë e një ministreje. Sidoqoftë, autoritetet në Prishtinë sonte, pa ndonjë arsye, përmes oficerit të pikës kufitare e refuzuan atë të hynte në Kosovë”, thuhet në reagimin e të ashtuquajturës Zyra Serbe për Kosovën.

Kjo media ka shkruar  se edhe kërkesa e një grupi prej 39 pelegrinëve nga Serbia qendrore, të cilët dëshironin të vizitonin disa faltore në Kosovë këtë fundjavë, u refuzua pa shpjegime./Insajderi.com