Ish-gjyqtari i EULEX-it: BE krijoi Specialen vetëm për t’i ndjekur penalisht ish-ushtarët e UÇK-së

Ish-gjyqtari i EULEX-it: BE krijoi Specialen vetëm për t’i ndjekur penalisht ish-ushtarët e UÇK-së

Ish-gjyqtari i EULEX-it, Malcolm Simmons, ka akuzuar Bashkimin Evropian se nuk e njeh shtetësinë e Kosovës, njofton Insajderi.

Simmons këto akuza i bëri teksa ka shpërndarë një postim të korrespodentes nga Brukseli, Xheraqina Tuhina në lidhje me takimin e Kurtit dhe Vuçiqit në Bruksel.

Ai këtë organizatë e ka quajtur “organizatë politike” që ka formuar një Gjykatë në Hagë, e cila qëllim të vetëm, sipas tij, e ka ndjekjen penale të ish-pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

“Ky do të jetë një takim interesant, i organizuar nga një organizatë politike që jo vetëm nuk e njeh Kosovën por gjithashtu themeloi një gjykatë në Hagë që, siç duket, u krijua për qëllimin e vetëm të ndjekjes penale të ish-ushtarëve të UÇK-së”, ka shkruar Simmons në Twitter.  /Insajderi.com