“Jam 77 herë i lumtur”, Sali Berisha feston ditëlindjen

“Jam 77 herë i lumtur”, Sali Berisha feston ditëlindjen

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, feston sot 77-vjetorin e lindjes.

Në llogarinë e tij në Facebook, Berisha ka publikuar një fotografi me dy gishtat lartë, mbi të cilën ka shkruar se “sot jam 77 herë më i lumtur”.

Kjo pasi siç ka thënë ai, kjo ditëlindjen e gjen “më të motivuar se kurrë në mbrojtjen e të vërtetave që unë besoj dhe në një mision të ri jetik dhe vendimtar për fatin e Partisë Demokratike dhe demokracisë në Shqipëri”.

“Mirënjohje të pakufishme të gjithëfuqishmit, familjes time, miqve dhe mbështetësve të mi në Shqipëri dhe kudo që janë, të cilët me besimin dhe mbështetjen e tyre bëjnë të mundur të përmbushim se bashku këtë mision!”, ka shkruar Berisha më tej.

May be an image of 1 person, standing and suit

Sali Berisha

Lulzim Basha, kryetar i Partisë Demokratike, rreth një muaj më parë e ka larguar Berishën nga partia që vetë e ka themeluar.

Largimi i Berishës nga PD-ja vjen pasi Departamenti Amerikan i Shtetit, i ka ndaluar hyrjen në territorin amerikan atij dhe anëtarëve të familjes së tij të ngushtë, për shkak të përfshirjes së tij në siç është thënë, “korrupsion të gjerë”.

Në deklaratën e Sekretarit amerikan të Shtetit, Antony Blinken, thuhej se Berisha, në cilësinë e tij zyrtare, në veçanti si kryeministër i Shqipërisë, ishte i përfshirë në veprime korruptive, të tilla si shpërdorim i fondeve publike dhe ndërhyrje në proceset publike.

Shtetet e Bashkuara e arsyetojnë vendimin me faktin se, i njëjti është në vazhdën e riafirmimit të përkrahjes së SHBA-së, për reformat kryesore politike dhe institucionet demokratike të Shqipërisë.

Berisha i ka mohuar të gjitha akuzat dhe ka kërkuar që të publikohen fakte. /Insajderi.com