Këshilltari i Kurtit tha se edhe UÇK-ja ka kryer krime lufte – reagon deputeti i AAK-së

Këshilltari i Kurtit tha se edhe UÇK-ja ka kryer krime lufte – reagon deputeti i AAK-së

Këshilltari i kryeministrit të shkarkuar, Albin Kurti, Shkëlzen Gashi, sot ka deklaruar në një prej televizioneve tse raporti i Dick Martyt flet për krimet e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës që kjo organizatë i ka kryer ndaj civilëve serbë, sipas Gashit.

Gashi pretendon se Ushtria Çlirimtare e Kosovës ka kryer krime lufte.

E gjithashtu sipas tij, krime kanë kryer edhe individë të mllefosur për shkak se atyre u është bërë padrejtësi nga Serbia.

Në lidhje, me deklaratat e tij ka reaguar edhe deputeti i AAK-së, Bekë Berisha, përcjell Insajderi.

Berisha, përmes një postimi në profilin e tij në Facebook, ka shkruar se Albin Kurti, Rexhep Selimi dhe VV-ja, duhet urgjentisht të distancohen nga kjo fudnërrinë jugosllave, përndryshe sipas tij edhe këta do të llogariten si të tillë.

Postimi i tij i plotë:

Familjarë të Dëshmorëve, bashkëluftetarë dhe qytetarë të nderuar

Këshilltari i Albin Kurtit, tregon hapur politikën e kësaj qeverie dhe qëndrimin e saj ndaj agresorëve të cilët na mbajtën me dekada të okupuar, na vranë e masakruan; e gjithashtu tregon qasjen që ndjek ndaj çlirimitarëve.

Albin Kurti, Rexhep Selimi dhe VV-ja urgjentisht duhet të distancohen nga kjo fundërrinë jugosllave, përndryshe edhe ju do të llogariteni si të tillë dhe do të ballafaqoheni me zemërimin e popullit.

Lufta Çlirimtare ka qenë e pastër si loti. Themelet e këtij shteti janë mbi gjakun e Dëshmorëve dhe Martirëve të Kombit./Insajderi.com