Kjo parti malazeze i kërkon qeverisë që të mos votojë pro Kosovës në UNESCO

Kjo parti malazeze i kërkon qeverisë që të mos votojë pro Kosovës në UNESCO

Partia Fronti Demokratik në Mal të Zi i ka bërë thirrje qeverisë malazeze që të votojë kundër anëtarësimit të Kosovës në organizatës UNESCO.

Kjo parti, përmes një komunikate për media, ka thënë se votimi pro anëtarësimit të Kosovës në UNESCO, do të thellonte krizën në Mal të Zi, raporton Radio Televizioni i Malit të Zi, shkruan Gazeta Online Insajderi.

“Një lëvizje e tillë, përveç poshtërimit të Malit të Zi dhe traditës së saj, do të thellonte krizën jo vetëm në Mal të Zi, por në të gjithë rajonin,” u vlerësua nga Fronti Demokratik.

Zëvendësi i kësaj partie politike, Budimir Aleksiç, thotë se votimi pro Kosovës në UNESCO, do të thoshte dalje kundër vullnetit të popullit të Malit të Zi.

Siç tha ai, Fronti Demokratik i Malit të Zi pret që Qeveria e Serbisë të veprojë në të njëjtën mënyrë si në
Maqedoni, dhe të tërheqë stafin e saj diplomatik nga Mali i Zi. /Insajderi.com