Kokainë dhe heroinë të cilësisë së parë, ja si e trafikonte shkodrani në vendet e BE-es (Skema)

Kokainë dhe heroinë të cilësisë së parë, ja si e trafikonte shkodrani në vendet e BE-es (Skema)

Në orët e para të ditës së sotme Policia e Shtetit në Bari në bashkëpunim me policinë shqiptare ka realizuar një megaoperacion kundër një organizate kriminale të trafikut ndërkombëtar të drogës. Policia shqiptare njoftoi se i arrestuari i ditës së sotme ishte shtetasi L. D., 50 vjeç, banues në Shkodër, duke e çuar në 22 persona numrin e të arrestuarve.

Mësohet se organizata italio-shqiptare operonte në Puglia, Molise, Abruzzo, Campania dhe gjithashtu në Holandë, Angli, Gjermani dhe Shqipëri.

Gjetja në Shqipëri e disa personave që ishin anëtarë të organizatës u zhvillua me bashkëpunimin e Departamentit të Policisë Kriminale dhe Zyrës së Interpolit të Policisë së Shtetit Shqiptar, në sinergji me Zyrën e Ekspertit për Sigurinë në Shqipëri dhe Divizionin III të Interpolit të Shërbimit të Bashkëpunimit Policor Ndërkombëtar.

Hetimet e kryera nga Seksioni Antidrogë, në bashkëpunimin me Komisariatin e Tranit, u zhvilluan pas vrasjes së Francesco Ferrante, në Trani në Janar 2015.

Zhvillimet e gjera hetimore kanë bërë të mundur të dokumentojnë se si dy organizata kriminale të lidhura me njëra-tjetrën vepruan në dy zona të dallueshme të Barit verior, midis Cerignola dhe Foggia dhe tjetra midis Andria dhe Barletta.

Të dyja këto organizata ndonëse nuk ishin përfshirë në vrasjen e Ferrante, por ishin pjesë e trafikimit ndërkombëtar të drogës.

Skema e trafikimit:
Për të menaxhuar importin e drogës nga Hollanda, Gjermania dhe Shqipëria ishte një shtetas shqiptar, i cili përmes bashkatdhetarëve të tij me vendbanim në Evropën veriore, u siguroi organizatave kriminale që vepronin në territorin italian kokainë dhe heroinë të një cilësie shumë të pastër.

Policia shqiptare njoftoi se i arrestuari i ditës së sotme ishte shtetasi L. D., 50 vjeç, banues në Shkodër.

Gjithashtu arriti t’i siguronte marijuanë dhe hashash, një rrjeti që u zhvillohej në Holande, Gjermani dhe Angli. Drogat kalonin kufirin pa u vënë re nga policia kufitare, pasi korrierët shfrytëzuan sistemet e fshehjes, siç janë fundet e dyfishta të instaluara në makina.

Qendra e trafikimit të drogës
Qyteti i Foggia përfaqësonte një qendër të vërtetë operative; në fakt, në kryeqytetin Dauno, mbërritën sasi të mëdha droge të cilat më pas u shpërndanë në vende të tjera si Cerignola, San Salvo, Pescara dhe Barletta. Më pas ndërmjetësit e tjerë vazhdonin shitjen e tyre në rajone të tjera të Italisë.

Gjatë hetimeve, pati edhe disa konflikte me organizata të tjera kriminale që vepronin në zonën Foggiano, të cilat u bllokuan falë ndërhyrjes së policisë.

Pikërisht në Foggia, në mbrëmjen e 5 tetorit 2016, u arrestua një i dënuar kur hetuesit zbuluan se ky i fundit, i armatosur me një pistoletë gjysmë automatike, po planifikonte përplasje me rivalët e tij. Kështu policia mundi të shmangte episode të përgjakshme.

Hetimet çuan në 20 arrestime dhe sekuestrimin i mbi 440 kilogramëve lëndë narkotike midis kokainës, heroinës, hashashit dhe marihuanës.

Megaoperacioni i ditës së sotme ishte rezultat i hetimeve të disa viteve se bashku.

Operacionet e ndërmarra ndër vite të Policisë Italiane:

1.Grottaminarda, 17 Shtator 2015 – Sekuestrohen i 21.540 kilogramë marihuanë, e kryer gjatë arrestimit të Todisco Andrea;

2.Grottaminarda, 12 Tetor 2015 – Sekuestrohen 49.500 kilogramë marijuanë. Këtu u arrit të arrestoheshin shetastit: Naclerio Tommaso, Longobardi Francesco dhe Di Martino Antonio;

3.Foggia, 16 Mars 2016 – Sekuestrohen i 2,060 kilogramë heroinë. U arrestua të Bevilacqua Luigi dhe Gualano Annamaria;

4.Margherita di Savoia, 15 Prill 2016 – Sekuestrohen 4,760 kilogramë hashash dhe 4,8 gram kokainë. U arrestua Riondino Giuseppe;

5.Foggia, 22 Prill 2016 – Sekuestrohen 6.020 kilogramë marijuanë. U arrestua Erinnio Vito;

6.Pescara, 8 gusht 2016 – Sekuestrohen 5.544 kilogramë kokainë. U arrestua shqiptari Rarniz Smajlaj;

7.Foggia, 7 Shtator 2016 – zbulimi dhe sekuestrimi i 240 kilogramëve marijuanë.

8.Foggia, 12 shtator 2016 – sekuestrimi i 100 kilogramëve marijuanë dhe një pushkë gjysmë automatike belge e prodhuar belg, kalibër 30, e pajisur me fishekë. U arrestua Mandrescu Paul, Alexa Roberto, shqiptari Rameta Armand dhe shqiptari Myftaraj Merlin.

9.Foggia, 5 Tetor 2016 – sekuestrimi i një pistolete gjysmëautomatike të markës CZ. mod. 85 të nacionalitetit osekosllovak, me një numër serial të abraded, të pajisur me një revistë që përmbante 12 fishekë të të njëjtit kalibër. Ra në pranga Delaj Besnik;

10.Foggia, 7 Tetor 2016 – sekuestrimi i 9.519 kilogramë marijuanë , e kryer gjatë arrestimit. Ra në pranga Uku Denis.

11.Foggia, 7 Tetor 2016 – sekuestrimi i një pushkë automatike Breda me 12 matësa , e pajisur me 28 fishekë të njëjtë me 12 matësa, si dhe 17 fishekë GFL të pashpërthyer 380 kalibër dhe jo. 8 fishekë të kalibrit 7.65, u shpall në kërkim Vrapi Abas;

12.Signa (FI), 7 Tetor 2016 – sekuestrimi i 960.63 gram marijuanë. Në pranga ranë shqiptarët Myftari Aleks, Abedianj Bilal, Dalipaj Azis dhe Xapxhiu Shenri.

Si demonstrim i rrezikshmërisë së organizatës kriminale të prekur nga operacioni i sotëm, hetimet kanë treguar që të arrestuarit kishin armë të gatshme për përdorim dhe në fakt një armë gjysmë automatike kal. 30, një pistoletë gjysmë automatike kal. 9×21 dhe një pushkë gjysmë automatike Breda me 12 matësa, si dhe shuma prej 30,000 curo.

Ndërhyrja e Policisë së Shtetit pati përfshirjen e Ekipeve Mobile të Foggia, Napolit, Pescara, Chieti, Milano, Firence, Brindisi, Bergamo, Forlì / Cesena; Komisariatet e PS të Barletta, Andria, Manfredonia, Cerignola; të Departamenteve të Parandalimit të Krimit të njësive të qenve. Për më tepër, ekzistonte mbështetja ajrore e Departamentit të Fluturimit të Policisë së Shtetit dhe kapjet ndërkombëtare u kryen gjithashtu me ndihmën e Interpolit.