Komisioni Evropian reagon ndaj deklaratave të Haradinajt për bashkim me Shqipërinë

Komisioni Evropian reagon ndaj deklaratave të Haradinajt për bashkim me Shqipërinë

Komisioni Evropian ka reaguar pas deklaratave të liderit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, i cili të mërkurën tha se nëse Serbia nuk e do bashkimin e Kosovës me Shqipërinë, atëherë duhet ta njohë pavarësinë e Kosovës.

Nga ky komision kanë thënë se liderët e rajonit duhet të japin shembull në promovimin e besimit të ndërsjellë.

“Udhëheqësit politikë në rajon duhet të japin një shembull në promovimin e besimit të ndërsjellë, duke ushqyer marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë dhe bashkëpunimin, parimet dhe vlerat e Bashkimit Evropian”, kanë thënë nga Komisioni Evropian kur janë pyetur lidhur me deklaratat e Ramush Haradinaj për mundësinë e bashkimit të Kosovës me Shqipërinë, shkruar N1, transmeton Insajderi.

Ramush Haradinaj, kandidat për president të shtetit, ka thënë të hënën se trajtimi i Kosovës nga ana e Bashkimit Evropian e ka dërguar drejt bashkimit me Shqipërinë dhe një referendum për këtë çështje nuk është përjashtuar./Insajderi.com