Komisioni për legjislacion miraton në parim Projektligjin për Gjykatën Komerciale

Komisioni për legjislacion miraton në parim Projektligjin për Gjykatën Komerciale

Komisioni për Legjislacion ka miratuar në parim Projektligjin për Gjykatën Komerciale në mbledhjen e mbajtur të martën e 6 korrikut, njofton Insajderi.

Nevoja për themelimin e kësaj gjykate u konsiderua e domosdoshme nga mazhoranca dhe një pjesë e opozitës, derisa Lidhja Demokratike e Kosovës ka shprehur dyshimet për rolin e kësaj gjykate në sistemin juridic dhe kushtetues të vendit.

Kryetari i Komisionit për legjislacion, Adnan Rrustemi, tha se miratimi i këtij projektligji është i rëndësishëm në zhvillimin ekonomik të vendit.

Përkrahje ndaj këtij projektligji shprehu edhe Hajdar Beqa nga Partia Demokratike e Kosovës, por tha se i njëjti është marrë i gatshëm nga ish-ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri.

Ndërsa Driton Selmanaj nga LDK tha se ka nevojë për më shumë informata sa i përket sistemit juridic dhe kushtetues për këtë gjykatë.

“Sot e kam problem ta paketojë në sistemin hierarkik institucional këtë gjykatë. Duhet më shumë informata për sistemin juridik dhe kushtetues për këtë gjykatë”, tha ai.

Derisa e përkrahu miratimi në parim të këtij projektligji, Besnik Tahiri nga AAK tha se partia në pushtet Lëvizja Vetëvendosje me këto veprime po përkrah politika të djathta. /Insajderi.com