Konjufca i reagon ashpër Hotit pasi i rrëzoi vendimet për konsujt dhe ambasadorët

Glauk Konjufca ka reaguar pasi kryeministri, Avdullah Hoti, ka rrëzuar vendimet e tij për konsujt dhe ambasadorët.

Konjufca i reagon ashpër Hotit pasi i rrëzoi vendimet për konsujt dhe ambasadorët

Zyrtari i lartë i Lëvizjes Vetëvendosje i cili ka qenë ministër i Jashtëm, Glauk Konjufca ka reaguar ashpër pasi i pari i ekzekutivit, Avdullah Hoti kthehu prapa vendimet e Konjufcas për shkarkimin e konsujve.

“Vendimi i sotshëm i Qeverisë Hoti është argumenti më i mirë i mashtrimit të paskrupullt të elektoratit nga LDK-ja, duke ua premtuar në zgjedhje qytetarëve luftimin e krimit, por në të vertet duke ua sjellur koalicionin e zhvatjes”, ka shkruar Konjufca ndër tjerash në Facebook.

Këto vendime, Glauk Konjufca i mori gjatë kohës sa LVV ishte parti në pushtet, ato u kundërshtuan nga të shkarkuarit si “hakmarrje politike”.

Postimi i plotë:

Vendimi i sotshëm i Qeverisë Hoti, pra anulimi i vendimit për kthimin e konsujve të paligjshëm, tregon për orientimin thellësisht të gabueshëm politik të LDK-së. Ky është koncesion kapital me shkelësit e ligjit dhe krimin e organizuar.

Kosova ka vuajtur 20 vite nga bandat e zhvatjes së institucioneve shtetërore, të cilët edhe misionet tona diplomatike dhe shërbimin tonë të jashtëm e kanë kthyer në shitblerje kriminale të pozitave publike.

Edhe vendimi im për kthimin e ambasadorëve politikë të cilët kanë hyrë në mandatin e dytë, ka qenë i drejtë, i ligjshëm dhe i domosdoshëm. Masa e të ngarkuarve politikë në misionet tona diplomatike ka shkuar në nivelin mbi 70%. Ligji thotë që duhet të jenë në 50%.

Vendimi i sotshëm i Qeverisë Hoti është argumenti më i mirë i mashtrimit të paskrupullt të elektoratit nga LDK-ja, duke ua premtuar në zgjedhje qytetarëve luftimin e krimit, por në të vertet duke ua sjellur koalicionin e zhvatjes.

Avdullah Hoti e ka bërë këtë veprim për shkak se është i shantazhueshëm nga PDK-ja, AAK-ja e NISMA. Ai e di se pa këto kompromise me ta nuk mund të jetë kryeministër. Ama kjo tregon se qëllimi i tij suprem nuk është ndryshimi që popullit i duhet, por përmbushja e ambicies së vet personale në kompromis me keqpërdoruesit tradicionalë të buxhetit të shtetit tonë. E ndytë dhe e pafalshme.

Zgjedhjet e reja demokratike do të vinë shumë shpejt sepse qytetarët nuk do ta tolerojnë gjatë këtë mashtrim. Prandaj këto vendime kriminale të Qeverisë Hoti do të ndërpriten sapo të mbahen zgjedhjet që janë afër.