Kryeparlamentarja e Kosovës: Vuçiq shkeli marrëveshjen e Uashingtonit

Kryeparlamentarja e Kosovës: Vuçiq shkeli marrëveshjen e Uashingtonit

Kryeparlamentarja, Vjosa Osmani, ka deklaruar se presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, ka shkelur marrëveshjen e Uashingtonit, pak më shumë se njëzetekatër orë pas nënshkrimit.

Presidenti serb, Aleksander Vuçiq, ka deklaruar se me “Izraelin janë miqë dhe vëllezër”, duke kërkuar që ta shqyrtojnë edhe njëherë njohjen e Kosvës shtet, njofton Insajderi.

Sipas Osmanit, presidenti serb ka shkelur pikën e 15 të zotimeve, ku Kosova pranon që të mos aplikojë që të anëtarësohet nëpër organizata ndërkombëtare, ndërsa Serbia ta ndalojë fushatën e çnjohjeve të Kosovës.

“Vuçiqit iu deshën pak më shumë se 24 orë për të shkelur pikën 15 të zotimeve që ai nënshkroi në D.C., e cila u kërkon atyre të ndërpresin fushatën çnjohjeve dhe të përmbahen nga kërkesa zyrtare ose jozyrtare nga të tjerët që të mos e njohin Kosovën. Kaq tipike për Serbinë”, shkroi ajo Osmani në Twitter. /Insajderi.com