Kujtim Gashi tregon pse PDK nuk voton Ligjin për Rimëkëmbjen Ekonomike

Kujtim Gashi tregon pse PDK nuk voton Ligjin për Rimëkëmbjen Ekonomike

Deputeti Kujtim Gashi nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, ka thënë se ky subjekt politik nuk do ta votojë Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike, të propozuar nga koalicioni qeverisës, transmeton Insajderi.

Sipas tij ligji i propozuar nga PDK, ishte më i favorshmi për qytetarët, ndërsa dhe është injoruar vazhdimisht nga të dy qeveritë, me në krye Albin Kurtin e tashmë Avdullah Hotin.

”Një qeveri për të qenë stabile dhe për të ekzistuar në kushte normale, duhet t’i ketë votat. Dhe një qeveri normale s’duhet të jetë e varur nga votat e opozitës”.

”Ky Ligj i propozuar nga Grupi Parlamentar i PDK-së, është injoruar nga të dy subjektet politike, nga të dy qeveritë, edhe nga Qeveria Hoti edhe nga Qeveria Kurti”.

”Për ironi, duke injoruar këtë Ligj, Hoti sjell një tjetër Ligj i cili gjithçka tjetër mund të jetë veçse për rimëkëmbje ekonomike jo”, ka thënë ai në Klan Kosova.

”Ne jemi tërësisht kundër këtij ligji. Sepse ky ligj nuk e rimëkëmb ekonominë e vendit. Ligji që ndihmon sektorin privat, mjekët, e të gjithë ata që sot përballen me pandeminë, është Ligji i propozuar nga PDK. Jemi që edhe në kuadër të Ligjit tonë të harmonizohen pika nga ky ligj i tyre i propozuar”, është shprehur tutje Gashi në Info Magazine.

Gashi dha edhe disa arsye se pse nuk e votojnë këtë ligj.

”Ky ligj e fut në borxh biznesin. Sepse ti nëse ia mundëson me marrë kredi dikujt, nuk e ke ndihmuar. Prandaj pakoja që e ka propozuar PDK-ja ka grante më të mira për secilën prej tyre. PDK përmes këtij biznesi ka mundësuar që shteti të ndihmojë me grante”, ka thënë më tej ai. /Insajderi.com