Kuksianët e revoltuar: Nuk është hera e parë që kosovarët na bëjnë kështu

Kuksianët e revoltuar: Nuk është hera e parë që kosovarët na bëjnë kështu

Ka nisur protesta e kuksianëve në kufirin Shqipëri-Kosovë.

Qytetarët e Kukësit po kërkojnë nga Qeveria të heqin masën për hyrjen në Kosovë me tri doza të vaksinës kundër koronavirusit, pasi siç thanë ata, në Shqipëri doza e tretë u jepet vetëm të moshuarve dhe atyre me sëmundje kronike.

Ata janë ankuar se testi PCR kushton rreth 30 euro dhe nuk kanë mundësi ta paguajnë për të hyrë në Kosovë.

Protesta në Morinë

Një nga protestuesit teksa shprehte revoltën rreth masave të reja, tha se nuk është hera e parë që Kosova ka marrë masa të tilla.

“Është hera e tretë që kosovarët po na bëjnë këtë gjë. Herën e parë më një vaksinë, herën e dytë me dy vaksina edhe tash me dozën e tretë të vaksinës. Ndërkohë që vaksina e tretë bëhet në momentin që ti i bën gjashtë muaj. Ne, gjithë populli i Kukësit hajmë bukë në Kosovë. Një zgjidhje duhet ta gjejmë ne, ose ta bllokojmë rrugën ose të hiqet kjo masë. Si Albini si Edi Rama njësoj janë”, është shprehur qytetari.

Kundër masave të fundit të Qeverisë së Kosovës janë shprehur edhe nga Maqedonia e Veriut.

Ministri i Shëndetësisë i Maqedonisë së Veriut, Bekim Sali ka telefonuar homolgun e tij nga Kosova, Rifat Latifi të cili i ka kërkuar që t’i rishqyrtoj masat./Insajderi.com

Protesta në Morinë