Kur në Koshare këndohej: “Moj Shqipni mos thuj marova”

Kur në Koshare këndohej: “Moj Shqipni mos thuj marova”

Para dy ditësh ka qenë përvjetori i betejës së Koshares.

Beteja e Koshares u zhvillua më 9 prill të vitit 1999 në kuadër të operacionit “Shigjeta”, është njëra ndër më të përgjakshmet dhe më heroiket e luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Thyerja e kufirit në mes të Kosovës dhe Shqipërisë më 9 prill të ‘99-së, shënoi jo vetëm një fitore morale për UÇK-në, por ajo i hapi rrugë furnizimit me armatim dhe mbështetje logjistike për shumë zona të luftës në brendësi të Kosovës.

Ndërkaq, sot është përvjetori i heroit Agim Ramadani – Katana, i cili ishte njëri ndër hartuesit e planit për thyerjen e kufiti shqiptaro-shqiptar, shkruan Reporteri.net

Por, ushtarët që morën pjesë në këtë betejë për thyerjen e kufirit, kishin edhe momente ku kënduan së bashku këngë të ndryshme folklorike.

Njëra nga to ishte edhe kënga “Moj Shqipni mos thuj marova”.

Në videon e mëposhtme mund ta shihni se si këndonin ushtarët këtë këngë në kohë të luftës.

Koshare , kur këndohej duke luftuar

Gepostet von Kosova jonë am Montag, 2. April 2018