Kurti dhe Vuçiq takohen më 15 qershor

Kurti dhe Vuçiq takohen më 15 qershor

Të martën më 15 qershor, do të mbahet takimi mes kryeministrit Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, shkruan Insajderi.

Zëdhënësi për Politikë të Jashtme i Bashkimit Evropian, Peter Stano, në një konferencë për media ka konfirmuar takimin.

“Mund të njoftoj se raundi tjetër i dialogut i ndërmjetësuar nga BE-ja do të mbahet të martën e ardhshme, më 15 qershor, ku do të takohen presidenti Aleksander Vuçiq dhe kryeministri Albin Kurti. Këto takime do të ndërmjetësohen nga kryediplomati Josep Borell dhe Emisari i BE-së, Miroslav Lajçak”, ka thënë Stano, raporton ‘REL’.

Ky do të jetë takimi i parë midis kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Procesi i bisedimeve ka ngecur vjeshtën e vitit të kaluar, kur pala serbe ka hapur çështjen e zbatimit të marrëveshjes për Asociacionin e komunave me shumicë serbe në Kosovë. /Insajderi.com