Kurti flet në PE për tri parime

Kurti flet në PE për tri parime

Parimet të cilat duhet ndjekur në dialogun me Serbinë janë tema për të cilën mbajti fjalim kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, para eurodeputetëve, në Komitetin për Punë të Jashtme të Parlamentit Evropian, të enjten e 29 prillit, njofton Insajderi.

Kurti tha se Kosova ulet në tavolinën e bisedimeve si palë e barabartë me Serbinë, duke shtuar se parimi i parë është pranimi i realitetit, ndërsa si parim të dytë Kurti e në këtë tryezë e shtroi të vërtetën që duhet ta pranojë Serbia për krimet dhe gjenocidin që ka kryer, për çka ka ndërhyrë edhe NATO, ndërsa parim i tretë për Kurtin është që Kosova duhet të konsiderohet si palë e jo çështje.

“Detyrimi im që të mbrojë pavarësinë e Kosovës, ne jemi për dialog por për një dialog të mirë përgatitur dhe me parime. Së pari është pranimi i realitetit, pavarësia e Kosovës në bazë të Pakos së Ahtisaarit ka qenë kompromis, hapja e kësaj pakoje do të thoshte hapje e listës së dëshirave e shtytjeve që do të qonin në pasoja të padëshirueshme. Parimi i dytë është që Serbia duhet të pranojë të vërtetën dhe krimet dhe gjenocidin që ka kryer për të cilin NATO është dashur ta bombardojë regjimin e Beogradit, edhe pas luftës në Kosovë, qeveria e re në Serbi nuk është distancuar nga Millosheviqi. Parimi tretë është barazia e përfaqësuesve, në çdo tryezë ulemi të barabartë, Kosova nuk është çështje por palë në dialog kjo duhet të kuptohet para çdo takimi”, tha ai.

Kreu i qeverisë kosovare tha se çështja e parë që duhet të zgjidhet në bisedimet me Serbinë është fati i të pagjeturve.

“Çështja e parë që duhet të zgjidhim është fati i të pagjeturve, nëse nuk bëjmë përparim në këtë temë vështirë që mund të bëjmë përparim në fusha tjera”, u shpreh mes tjerash ai. /Insajderi.com