Kurti flet pas takimit me Lajçakun, tregon se çka biseduan

Kurti flet pas takimit me Lajçakun, tregon se çka biseduan

Kandidati për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti, ka bërë të ditur për temat e diskutimit në takimin me të Dërguarin Special të Bashikimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, njofton Insajderi.

Në një postim në Twitter, Kurti është shprehur se gjatë këtij takimi Lajçakun e ka njoftuar se prioritetet e qeverisë së tij do të jenë vendet e punës dhe drejtësia.

“Mbrëmë mirëprita Mirosllav Lajcakun, të Dërguarin Special të BE’së për Dialogun Kosovë-Serbi, në zyrat e VV’së.

Ai i përcolli urimet e tij më të mira qeverisë në ardhje dhe unë e informova atë për përparësitë tona kryesore që janë vendet e punës dhe drejtësia”, ka shkruar Kurti.

Ndërsa, sa i përket dialogut, i pari i LVV-së ka thënë se janë pajtuar që të jetë i përgatitur mirë dhe parimor.

“Ne të dy ranë dakord që dialogu është i rëndësishëm dhe duhet të jetë i përgatitur mirë dhe parimor. Duhet të jetë transformues dhe transparent, në mënyrë që qytetarët të jenë përfituesit, dhe duhet të jetë transatlantik – i koordinuar mirë ndërmjet SHBA-së dhe BE-së”, ka shkruar tutje Kurti./Insajderi.com