Kurti per Kusari-Lila: Politikane e dijshme si rrallë kush

Kurti per Kusari-Lila: Politikane e dijshme si rrallë kush

“Është politikane e ditur si radhë kush, me gra e burra bashkë”.

Kështu ka thënë, Albin Kurti në Gjakovë për kandidaten e Lëvizjes Vetëvendosje për kryetare, Mimoza Kusari-Lila.

Vetë Kusari-Lila, ka publikuar një video  ku shihet bashkë me kryeministrin Kurti në Gjakovë.

“Mimoza dinë me udhëheqë”, ka shtuar kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje.

Gjakova drejtohet nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës me kryetar, Adrian Gjini.

Gjini katër vite më parë e kishte mposhtur në balotazh Mimoza Kusari-Lilan.

Kjo e fundit kishte garuar përmes partisë së saj “Alternativës”.

Mimoza Kusari-Lila dhe Ardian Gjini

Por, mandatin e kishte fituar në vitin 2013 si kandidate e Aleancës Kosova e Re.

Ajo kishte arritur triumf ndaj Pal Lekajt, i cili ishte kryetar po ashtu i AAK-së.

Pal Lekaj para se mposhtej nga Mimoza Kusari-Lila e kishte mundur atë në vitin 2009.

Pal Lekaj dhe Mimoza Kusari-Lila

Ndërsa, në zgjedhjet e fundit nacionale të 14 shkurtit, Lëvizja Vetëvendosja ka fituar më shumë se 50 për qind të votave në Gjakovë. /Insajderi.com